packshot

Szkodliwy wpływ alkoholu na zaburzenia erekcji

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, alkohol zajmuje trzecie miejsce wśród czynników ryzyka, stanowiących zagrożenie dla zdrowia1. O skali szkodliwości wpływu alkoholu na organizm decyduje ilość jego spożywania, długotrwałość i intensywność picia oraz współistniejące problemy zdrowotne, np. niedożywienie czy zaburzenia wątroby. Negatywne następstwa przewlekłego nadużywania alkoholu dotykają praktycznie wszystkich sfer życiowych mężczyzny. W sferze seksualnej powodują zaburzenia erekcji oraz obniżenie bądź utratę popędu seksualnego2.

Szkodliwy wpływ alkoholu na zaburzenia erekcji

Wpływ alkoholu na organizm

Alkohol wpływa szkodliwie na funkcjonowanie niemal wszystkich narządów w organizmie. Długotrwałe jego nadużywanie powoduje uszkodzenia m.in. układu nerwowego, hormonalnego oraz układu krążenia, mających istotne znaczenie w przypadku zaburzeń seksualnych3,4,5.

Nadużywanie alkoholu w szczególności sprzyja występowaniu schorzeniom i dysfunkcjom, takim jak:

 • Choroba wieńcowa6,7;
 • Nadciśnienie tętnicze8,7;
 • Niewydolność krążenia6,7;
 • Arytmia7;
 • Zaburzenia hormonalne6,3;
 • Uszkodzenie układu nerwowego6,7;
 • Zaburzenia psychiczne (lęki, depresja, stres)8,7;
 • Nieprawidłowy sposób odżywiania się8,7;
 • Nadużywanie substancji szkodliwych (leki, papierosy, narkotyki, sterydy)6,7.
 • Zaburzenia relacji partnerskiej6,7.

Często, wiele z nich występuje jednocześnie, co znacznie zwiększa ryzyko zaburzeń seksualnych.

Oddziaływanie przewlekłego nadużywania alkoholu na psychikę

Zarówno wieloletnie, jak i krótkotrwałe, lecz intensywne przyjmowanie alkoholu powoduje znaczące zmiany w funkcjonowaniu psychicznym. Depresja oraz nasilające się uczucia lęku i niepokoju to bardzo częste powikłania uzależnienia od alkoholu. Ponadto alkoholizm powoduje bezsenność, zmiany osobowości, zaburzenia świadomości, nastroju i zachowania, których skutki pośrednio wpływają na dysfunkcje seksualne9. Nadużywanie alkoholu obniża także poziom satysfakcji życiowej oraz jakość relacji partnerskiej, przyczynia się do częstych kłótni, konfliktów (także na tle dysfunkcji seksualnych) oraz zdrady9,10.

Długotrwałe nadużywanie alkoholu a zaburzenia erekcji oraz zaburzenia innych funkcji seksualnych

Wieloletnie spożywanie alkoholu należy do częstych pośrednich przyczyn zaburzeń seksualnych.
Z wielu badań wynika, że dysfunkcje seksualne, tj. obniżenie lub zanik popędu seksualnego, zaburzenia erekcji, dotyczą od 50 do 85% uzależnionych od alkoholu6,11. Przyczyny tych zaburzeń są związane m.in. z uszkodzeniem naczyń krwionośnych, uszkodzeniem nerwów, wątroby oraz zaburzeniami na tle psychiki7.

Związek alkoholu z fizjologią mechanizmu wzwodu

Zwiększony napływ krwi do prącia oraz zatrzymanie jej w nim, jest zasadniczym elementem prawidłowej erekcji. Na skutek działania dużych dawek alkoholu dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych prącia, co powoduje większy i szybszy napływ krwi, niestety z równie szybkim jej odpływem, co prowadzi do upośledzenia sprawności seksualnej6,8.

Czy alkohol w małych dawkach także jest szkodliwy dla sfery seksualnej?

Alkohol przyjmowany w małych dawkach, początkowo działa pozytywnie na reakcje seksualne12. Powoduje odblokowanie popędu seksualnego, zwiększa podniecenie, tymczasowo poprawia samopoczucie i samoocenę, zmniejsza poczucie lęku oraz obniża hamulce psychiczne. Ułatwia to podejmowanie kontaktów seksualnych zwłaszcza u mężczyzn, którzy posiadają zahamowania seksualne10. Jeśli jednak ilość spożywanego alkoholu wzrasta, dochodzi do obniżenia sprawności seksualnej. Dlatego też stosowanie alkoholu, jako środka leczniczego, nawet doraźne jest bardzo ryzykowne. Ponadto ze względu na jego szkodliwe działanie dla całego organizmu, nie nadaje się on do stosowania przez dłuższy okres10,7,12.

Bezpieczne normy spożywanego alkoholu

Według zaleceń WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), bezpieczne normy spożywanego alkoholu to:

 • W przypadku picia codziennego: wypijanie nie więcej niż 2 półlitrowe butelki piwa lub 2 kieliszki wina o pojemności 200 ml lub 120 ml wódki, zachowując przy tym, co najmniej dwudniową abstynencję w tygodniu;
 • Podczas picia okazjonalnego nie przekraczanie 3 półlitrowych butelek piwa lub 3 kieliszków wina o pojemności 200 ml lub 180 ml wódki1,13.

Oczywiście, ze względu na ogólną szkodliwość alkoholu, im mniejsze ilości jego spożycia, tym lepsze funkcjonowanie organizmu i lepszy ogólny stan zdrowia.

Leczenie impotencji alkoholowej

Impotencja alkoholowa jest tylko jednym z wielu problemów zdrowotnych, które dotykają mężczyzn nadużywających alkoholu. Kluczową rolę w jej leczeniu odgrywa ograniczenie spożycia alkoholu
w jak największym stopniu oraz podjęcie psychoterapii, w celu uporania się z problemami stanowiącymi przyczynę alkoholizmu oraz będącymi jego następstwem8,7.

Doraźnym rozwiązaniem w przypadku zaburzeń erekcji jest zastosowanie farmakoterapii doustnej, poprawiającej mechanizm wzwodu. Można też zdecydować się na leki zawierające sildenafil w mniejszych dawkach są dostępne bez recepty (w trosce o swoje bezpieczeństwo pamiętaj, by przed zażyciem leku wypełnić kwestionariusze określające możliwość jego stosowania w Twoim przypadku). Niemniej jednak, jest to wyjście tymczasowe, które nie likwiduje przyczyny problemu7.

Warto również wykonać diagnostykę pod kątem chorób układu nerwowego, hormonalnego i krążenia, które pełnią zasadniczą rolę w zaburzeniach sprawności seksualnej8.

WSKAZÓWKI I PORADY:

 • Tylko od Ciebie zależy, jak często i jaką ilość alkoholu spożywasz. Nie pozwól zatem, aby problem ze wzwodem dotyczył Ciebie w przyszłości. Pij racjonalnie.
 • Jeśli zmagasz się już z zaburzeniami erekcji, to nie zostawaj sam z problemem, porozmawiaj z partnerem oraz skonsultuj się ze specjalistą. Dzięki wsparciu partnera i pomocy lekarza, szybciej pozbędziesz się kłopotu i wrócisz do satysfakcjonującego życia seksualnego.
 • Nie licz na to, że problem sam zniknie. Dysfunkcje seksualne mogą być objawem niezdiagnozowanych chorób, których powikłania prowadzą do pogłębienia się zaburzeń
  w sferze seksualnej.
 • Nie lekceważ problemu. Długotrwałe utrzymywanie się zaburzeń seksualnych, może przyczynić się do ich utrwalenia oraz narastania konfliktów z partnerką.

 

Psycholog, seksuolog
Karina Wysocka-Kosik


PIŚMIENNICTWO:
1. Marmot M. (2014). Review of social determinants and the health divide in the WHO European Region: final report 2013. Copenhagen: WHO for Europe.
2. Pach D., Szurkowska M., Targosz D., Kamenczak A., Mikołaszek-Boba M., Szafraniec K., Winnik L., Hydzik P., Huszno B. (2007). Ocena osi przysadkowo-gonadalnej u mężczyzn uzależnionych od alkoholu. Przegląd Lekarski, 64, 4-5.
3. Marks V., Wright J. W. (1977). Endocrinological and Metabolic Effects of Alcohol. Proc. Roy. Soc. Med., 70 (5), 337-343.
4. Osiatyński W. (2009). Alkoholizm. I grzech i choroba, i… . Warszawa: Wydawnictwo Iskry.
5. Peugh J, Belenko S. (2001). Alcohol, drugs and sexual function: a review. Journal of Psychoactive Drugs, 33 (3), 223-232.
6. Depko A. (2018). Psychologia i fizjologia reaktywności seksualnej mężczyzny. W: M. Lew-Starowicz, Z. Lew Starowicz, V. Skrzypulec-Plinta (red.), Seksuologia (85-101). Warszawa: PZWL.
7. Lew-Starowicz Z. (1997). Leczenie zaburzeń seksualnych. Warszawa: PZWL.
8. Lew-Starowicz M. (2018). Zaburzenia erekcji. W: M. Lew-Starowicz, Z. Lew Starowicz,
V. Skrzypulec-Plinta (red.), Seksuologia (260-275). Warszawa: PZWL.
9. Anderson P., Baumberg B. (2006). Alcohol in Europe. London: Institute of Alcohol.
10. Imieliński K. (1973). Zaburzenia psychoseksualne. Warszawa: PZWL.
11. Krzyżowski J., Thille Z. (1965). Zaburzenia życia płciowego w alkoholizmie. W: T. Bilikiewicz (red.), Problemy seksuologii. Warszawa: PZWL.
12. Zilbergeld B. (1992). The New Male Sexuality. New York: Bantam Books.
13. Miller W.R., Munoz R.F. (2006). Picie kontrolowane. Warszawa: Wydawnictwo Edukacyjne PARPA
 
MAXGO/036/02-2019
Przeczytaj również:

Źródłem stresu są trudne sytuacje życiowe. Do szczególnie stresujących należą śmierć bliskiej osoby, rozwód, separacja małżeńska, zagrożenie zdrowia lub życia i zwolnienie z pracy.

Czytaj więcej »

Sposobem na leczenie zaburzeń o podłożu psychogennym jest podjęcie psychoterapii. Psycholog/psychoterapeuta seksuolog pomaga poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, które obciążają męską psychikę.

Czytaj więcej »

Jakie przyczyny najczęściej odpowiadają za brak erekcji po 40 roku życia? Należą do nich czynniki naczyniopochodne – najczęściej zmiany miażdżycowe w obrębie naczyń krwionośnych.

Czytaj więcej »