Nawilżający żel intymny

Strefy erogenne u kobiet – mapa kobiecych miejsc i punktów

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Strefy erogenne u kobiet zajmują kilkanaście procent całej powierzchni ich ciała. Są to punkty szczególnie wrażliwe, których dotykanie powoduje seksualne pobudzenie. Gdzie się one znajdują?

Strefy erogenne u kobiet – mapa kobiecych miejsc i punktów

Co to jest strefa erogenna?

Strefy erogenne są to miejsca na mapie ciała kobiety lub mężczyzny, które charakteryzują się szczególną wrażliwością, a ich stymulacja wywołuje pobudzenie seksualne. Punkty te zawdzięczają ową wrażliwość gęstemu unerwieniu. Pokrywająca je skóra lub błona śluzowa jest cienka, obficie unaczyniona i unerwiona. U mężczyzn obszary te stanowią około 3% powierzchni całego ciała, natomiast strefy erogenne kobiety są liczniejsze i zajmują aż kilkanaście procent powierzchni.

Miejsca erogenne u kobiet pełnią istotną rolę w ich życiu seksualnym. Znajomość topografii tych punktów może pomóc w wywołaniu cielesnej przyjemności i zagwarantować udaną „grę wstępną”. Drażnienie tych miejsc przygotowuje organizm kobiety do aktu seksualnego, pomaga osiągnąć pełną satysfakcję podczas miłosnych zbliżeń oraz wspiera kobietę w osiągnięciu orgazmu.

Strefy erogenne u kobiet

Wydawać by się mogło, że punkty erogenne kobiety skupiają się wyłącznie wokół jej miejsc intymnych. Okazuje się jednak, że mapa tych punktów jest zdecydowanie bardziej rozległa.

Do najbardziej wrażliwych, erogennych obszarów swoistych na ciele kobiety należą łechtaczka oraz wargi sromowe – obszary szczególnie mocno unerwione, reagujące natychmiast nawet na delikatny dotyk. Ich stymulacja wywołuje najsilniejsze doznania erotyczne i może prowadzić prosto do osiągnięcia orgazmu.

Do innych, swoistych punktów erogennych u kobiet należą:

 • jama ustna – jej gęste unerwienie sprawia, że łatwo ją stymulować, np. językiem podczas namiętnego pocałunku,
 • wargi – czuły pocałunek może sprawić kobiecie ogromną przyjemność, ponieważ jej usta są bardzo wrażliwe na stymulację,
 • piersi – zwłaszcza brodawki sutkowe i ich okolice wrażliwe są na dotykanie, a ich pieszczoty mogą doprowadzić do silnego podniecenia lub osiągnięcia pełnej satysfakcji seksualnej,
 • odbyt – jedna ze stref wspólnych dla obu płci. Gęste unerwienie w miejscu, gdzie skóra łączy się z błoną śluzową sprawia, że jest ono niezwykle wrażliwe, a jego drażnienie może wywoływać reakcję seksualną.

Nieswoiste punkty erogenne kobiet to miejsca pokryte skórą, których czułe dotykanie może przynieść wiele przyjemności:

 • uszy – szczególnie dotykanie płatków uszu sprawia kobiecie przyjemność,
 • szyja i kark – delikatnie dotykanie opuszkami palców, łaskotanie szyi lub łagodne dmuchanie w nią wywołuje miłe doznania,
 • brzuch, pośladki i wewnętrzne powierzchnie ud – rozległe obszary, których pieszczoty są przyjemne i w intymnych sytuacjach mogą wywoływać seksualne pobudzenie,
 • obszar wzdłuż kręgosłupa – to tutaj znajdują się nerwy odchodzące się od rdzenia kręgowego odpowiedzialne m.in. za czucie w kończynach dolnych i narządach płciowych oraz liczne zakończenia nerwowe w skórze,
 • okolice podkolanowe – skóra w tym miejscu jest cienka, z zakończeniami nerwowymi, które łatwo pobudzić,
 • okolice oczu – cienka i delikatna skóra wokół oczu wrażliwa jest na dotyk za sprawą kryjących się pod nią nerwów spojówkowych,
 • stopy – można powiedzieć, że to „słynne” miejsce erogenne wielu kobiet, ich delikatny i czuły masaż przynosi niekiedy naprawdę niezwykłe doznania.

Mapa stref erogennych u kobiet

Kobieca mapa stref erogennych jest rozległa i rozsiana po różnych partiach ciała, co prezentuje poniższa grafika.


Źródło: opracowanie własne

Powyższa grafika wyraźnie pokazuje, że punkty erogenne sięgają niemal wszystkich rejonów kobiecego ciała – od stóp po czubek głowy (niektórzy bowiem do miejsc erogennych zaliczają również czoło i skórę głowy).

Ponieważ mapę kobiecych stref erogennych cechuje rozległość i mnogość, warto wykorzystać to w chwilach intymnych zbliżeń. Mężczyzna, znając topografię najwrażliwszych miejsc na ciele kobiety może sprawić jej wielką przyjemność, rozpalić w niej ochotę na seks oraz doprowadzić do osiągnięcia satysfakcji seksualnej.


Autor:
Justyna Gabrysiak-Kula
Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Monika Żyła

PIŚMIENNICTWO:
1. Z. Fronczek, Podniecające obszary, czyli strefy erogenne [17.03.2021]
2. K. Nowosielski, V. Skrzypulec, Cykl reakcji seksualnej u kobiety, w: Ginekologia Polska 2009, 80, 440-444 [17.03.3021]
MAXGO/106/02-2021
Przeczytaj również:

Higiena intymna to ważny element codziennej pielęgnacji ciała. Jak o nią dbać, by z jednej strony zachować czystość i dobre samopoczucie, z drugiej zaś – nie ingerować zbyt głęboko w funkcjonowanie organizmu i jego mikroflory bakteryjnej?

Czytaj więcej »

Seksuolog to jeden ze specjalistów, do którego pacjenci w dalszym ciągu wstydzą się udać na wizytę, pomimo mimo wyraźnej potrzeby. Czy słusznie? Jak wygląda wizyta u seksuologa i kto powinien skorzystać z jego porady?

Czytaj więcej »

Pielęgnacja okolic intymnych powinna stanowić element codziennej dbałości o higienę, która jest podstawą osiągnięcia komfortu i dobrego samopoczucia. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak pielęgnować okolice intymne, by zapewnić im czystość i zdrowie oraz jak ważny dla okolic intymnych jest odpowiedni poziom nawilżenia.

Czytaj więcej »