packshot

Jak poprawić jakość życia seksualnego? Jak urozmaicić życie łóżkowe

W każdym związku prędzej czy później namiętność nieco opada. To naturalne, że na pewnym etapie relacji zaczyna w niej brakować urozmaicenia w łóżku, a w sypialni stery przejmuje przyzwyczajenie. Zanim jednak w panice zaczniemy wertować wszelkie dostępne podręczniki, mówiące o tym, jak urozmaicić współżycie, warto zdobyć się na rozmowę z partnerką i wspólnie zastanowić się nad wzajemnymi oczekiwaniami – czego ona oczekuje od naszej gry miłosnej?

Jak poprawić jakość życia seksualnego? Jak urozmaicić życie łóżkowe


Czego ja oczekuję od niej? Odpowiedź na takie pytania powinna stać się bazą do poszukiwania urozmaicenia w sypialni. A kiedy już określicie wzajemnie swoje potrzeby – możecie podjąć kroki, zmierzające w kierunku obustronnej satysfakcji.

Zacznij budować swoją bliskość i intymność z partnerem

Po pierwsze – zadbaj o intymność! Intymność to pozytywne uczucia i zachowanie, które wywołuje poczucie bliskości i wzajemnej zależności partnerów od siebie. Mowa tutaj o takich działaniach, jak:

  • szacunek do partnera,
  • przekonanie, że można na niego liczyć w potrzebie,
  • dawanie i otrzymywanie uczuciowego wsparcia,
  • wymiana intymnych informacji,
  • wzajemne zrozumienie.

Oczywiście, przejawów intymności może być znacznie więcej – chodzi tutaj o odczuwanie i wyrażanie takich pozytywnych doznań, jak zaufanie, bliskość, szczęście czy troska o drugiego człowieka. Intymność odgrywa kluczową rolę w budowaniu trwałego związku. Jej rozwój jest zależny od tego, jak dobrze znają się partnerzy, czy potrafią rozmawiać o swoich potrzebach oraz udzielać sobie wsparcia.

Jak zatem intymność ma się do urozmaicenia stosunku? Stwarzając poczucie bezpieczeństwa, bliskości i zaufania możemy spróbować trochę… poeksperymentować! Jeżeli ufacie sobie wzajemnie i potraficie bez obaw mówić o swoich emocjach i potrzebach, to nie wahajcie się próbować nowych rzeczy i wprowadźcie do sypialni trochę urozmaicenia.

Urozmaicenie w sypialni – od czego zacząć?

Urozmaicenie stosunku zacznij od samego początku – czyli od gry wstępnej. Gdy pojawia się rutyna, z reguły każdy akt seksualny wygląda mniej więcej tak samo. Zaskocz partnerkę zatem jeszcze wtedy, zanim ściągniecie z siebie ubrania. Zadbaj o jej dobry nastrój – praw jej komplementy, zaskocz kwiatami bez okazji, zrób jej delikatny masaż.

Potem sięgnij po coś nietypowego, coś, czego do tej pory nie robiłeś – zanieś ją na rękach do sypialni albo do łazienki. Seks pod prysznicem albo w wannie? Czemu nie! Szczególnie jeśli do tej pory nie macie takich doświadczeń. Wino, świece oraz gorąca kąpiel to cudowne afrodyzjaki, które pomogą wam urozmaicić współżycie. Jeżeli seks w łazience nie jest dla was nowością, zastanów się nad innym miejscem. Nieważnie czy to będzie garderoba, blat w kuchni albo stół w salonie, ważne, żeby było to coś nowego.

Zmiany dotychczasowego schematu nie muszą ograniczać się jedynie do miejsca miłosnych igraszek. Spróbuj zmienić również ich sposób poprzez wypróbowanie nowych pozycji. Z pewnością ogromną przyjemność sprawisz partnerce, gdy pewnego wieczoru skupisz się tylko na niej – czułe pieszczoty, masaż, pocałunki… Odkryj na nowo jej ciało – może uda ci się znaleźć nieznane dotąd strefy erogenne?

Seks – zadbaj o emocje!

Pamiętaj, że największą strefą erogenną jest… mózg! To on steruje reakcją seksualną człowieka – często pobudzenie zaczyna się od bodźców zmysłowych, czyli wzrokowych, słuchowych, zapachowych… Zatem seksowna bielizna, ciepło bijące z rozpalonego kominka czy czułe słowa, szeptane do ucha mogą stanowić wspaniały wstęp do udanego wieczoru. Ciekawym zapachowym afrodyzjakiem może być olejek eteryczny – polecane zapachy to paczula, drzewo sandałowe i drzewo różane. Wystarczy kilka kropel, wlanych do kominka zapachowego, aby odpowiednio pobudzić zmysł węchu. Nie tylko dotyk wyzwala pożądanie – może to być nawet myśl czy fantazja.

Zacznij fantazjować – wiesz jak to robić?

Nie bój się zatem snuć fantazji na temat swojej partnerki – możesz jej o nich opowiedzieć, jeśli jeszcze do tej pory tego nie zrobiłeś. A może zapytasz o jej fantazje? Może jest coś, co możecie zrealizować wspólnie? Pamiętaj jednak, żeby nigdy nie robić czegoś, na co druga osoba się nie zgadza. Dajcie sobie również przyzwolenie na wycofanie się w każdej chwili, kiedy tylko poczujecie, że nie macie ochoty na realizację danej fantazji.

Sięgnijcie po zabawki i erotyczne gadżety. Rynek oferuje bardzo szeroki wybór – od wibratorów, pierścieni erekcyjnych, wibrujących nakładek po… jadalną bieliznę i planszowe gry erotyczne, o żelach do masażu i lubrykantach nie wspominając. Warto trochę pobuszować w sex-shopie i sprawić partnerce erotyczny prezent – a może na zakupy wybierzecie się razem? To będzie świetna okazja do przełamania barier, które do tej pory mogły Wam towarzyszyć na myśl o wizycie w tego typu sklepie – będziecie zaskoczeni, ile zabawy czeka was przy wybieraniu takich zabawek!

Wyjazd – sposób na urozmaicenie seksu!

Dobrym pomysłem na urozmaicenie seksualnej aktywności może być również wspólny wyjazd na wakacje – piękne widoki, piaszczyste plaże, a może górskie wycieczki? Macie wymarzone miejsce, które pragniecie odwiedzić? Nie odkładajcie podróży na później! Zmiana otoczenia korzystnie wpłynie na wasze samopoczucie i oderwie was od dotychczasowej rutyny. Wspólne wakacje potrafią rozbudzić apetyt na seks o wiele skuteczniej niż niejeden afrodyzjak.

Zaufanie podstawą udanego seksu

O tym, że seks ma znaczenie, nie trzeba nikogo przekonywać. Wiele konfliktów w związku jest spowodowanych przez trudności w tej sferze. W relacji, która opiera się na zaufaniu i szacunku, nie powinno zabraknąć miejsca na rozmowy o seksie. Jeżeli partner bądź partnerka wymaga rzeczy, które nie są dla ciebie akceptowalne, nie wahaj się i mów o tym. Być może druga osoba nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie odczucia wywołują jej zachowania. Pamiętaj, nikt nie ma prawa do niczego cię zmuszać – seks nie jest obowiązkiem, jest przyjemnością. Jeżeli w waszym związku występują trudności w relacjach seksualnych – skorzystajcie z pomocy psychologicznej bądź seksuologicznej. Nie ma nic złego w poszukiwaniu pomocy u specjalisty, szczególnie, gdy w grę wchodzi chęć uzyskania satysfakcjonującego życia seksualnego.


Psycholog, seksuolog

Magdalena Frąckowiak


MAXGO/036/02-2019

 

Przeczytaj również:

Czynniki psychogenne są rzadszą przyczyną zaburzeń erekcji, niż przyczyny organiczne, niemniej jednak ich wpływ na seksualne funkcjonowanie mężczyzny może być poważny.

Czytaj więcej »

Maxigra Go powoduje rozkurcz mięśni gładkich w ciałach jamistych, co skutkuje zwiększeniem napływu krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego.

Czytaj więcej »

Odpowiednio zbilansowana do wieku i indywidualnych potrzeb dieta stanowi źródło składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Czytaj więcej »